Akú finančnú náhradu môžete čakať za zrušenie či meškanie lietadla?

Čakáte na letisku už hádam aj tri hodiny a vaše lietadlo stále neohlásilo odlet? Asi vás to už celkom nebaví a radi by ste sa dozvedeli, čo sa stalo a hlavne – kedy sa to napraví. Možno ste sa vydali so svojou rodinou na dovolenku, na letisku sú s vami aj vaše malé deti, ktoré sú už tiež pekne nervózne a vy už začínate byť zúfalý. Viete o tom, že máte nárok na náhradu sumy vo forme odškodného od leteckej spoločnosti, ktorá lety kontroluje?

lietadlo na letisku.jpg


Presne tak, je to skutočne možné. Bolo by to predsa dosť neprofesionálne, ak by letiskové spoločnosti neniesli plnú zodpovednosť za to, keď oni spravia chybu. V prípade, že bol váš odlet zrušený, meškal, alebo sa vám poškodila či stratila batožina, máte plné právo žiadať o náhradu sumy. Kedy môžete o takomto postupe plne uvažovať a aké podmienky musí situácia spĺňať aby ste dostali odškodné za zmeškanie lietadla?

  • 3 hodiny a viac– V prvom rade je rozhodujúca dĺžka meškania. Na začiatku som spomenula, že čakáte na letisku hádam už aj tri hodiny. Tento čas je rozhodujúci. V prípade meškanie musí totižto byť čas 3 alebo viac hodín. Pokiaľ je meškanie kratšie, nárok na preplatenie, bohužiaľ, strácate.
  • Lety v rámci EU – let musí začínať na území Európskej únie, sídlo leteckej spoločnosti musí byť taktiež na území Európy. V takomto prípade môžete zasielať žiadosť a nahradenie požadovanej sumy.

O akú sumu sa jedná?
Výška peňazí závisí od dvoch základných bodov. 1. – od už spomínaného času meškania, ktorý je aj rozhodujúci či peniaze vôbec budú môcť byť preplatené, 2. od vzdialenosti, akú ste mali podstúpiť.

muž s pasom v ruke.jpg

  • Do 1 500 km– čo predstavuje napríklad trasu Praha – Paríž, Bratislava – Londýn, Praha – Brusel. Vo vzdialenosti do uvedených 1 500 kilometrov môžete rátať s náhradou 250 eur.
  • Od 1 501 do 3 500 km – trasa ako Brno – Madrid, Praha – Moskva či Bratislava – Lisabon. V daných destináciách môžete čakať sumu okolo 400 eur.
  • Nad 3 501 km – jedná sa o trasy ako Praha – New York, Viedeň – Tokio, Praha – Dubai, kedy môžete čakať náhradu aj do 600 eur.